Najlepsze atrakcje turystyczne Pomorskie Hel – VTOUR

Najlepsze atrakcje turystyczne Pomorskie Hel

Hel jest miastem znanym turystom i położone jest na cyplu Mierzei Helskiej. Znaleźć tam można wiele ciekawych miejsc, jak port morski, kąpielisko morskie, a także prot wojenny i cieszące się dużym zainteresowaniem fokarium. To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających Półwysep Helski, bo jest ich zdecydowanie więcej. Z jednej strony Hel graniczy z Juratą, a z pozostałych tylko i wyłącznie z Morzem Bałtyckim. Co warto zobaczyć na Helu?

Fokarium na Helu

Największą atrakcją na Helu jest Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, które znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim. Stanowi ono część placówki badawczo-naukowej. W Fokarium znajdują się w sumie trzy baseny hodowlane i centrum dydaktyczno-laboratoryjne. Celem naukowców jest odtworzenie populacji foki szarej na terenie południowych wód bałtyckich. Kulminacyjną zmianą w organizacji funkcjonowania Fokarium była śmierć foki Krystyny. Zaszkodziły jej metale ciężkie, uwalniane przez monety, które turyści rzucali do wody, a foka je zjadała. Jeśli ktoś chce wspomóc działanie ośrodka, może przekazać swój datek do specjalnej skarbonki. 

Ulica Wiejska i stacja kolejowa na Helu

W centrum Helu znajduje się deptak o długości 900 metrów, a przy nim usytuowane są najważniejsze obiekty budowlane, jak ratusz, czy poczta. Jest to również miejsce, w którym można odwiedzić zabytkową restaurację Maszoperia i historyczną Lwią Jamę. Przy deptaku znaleźć można wiele kawiarni i innych restauracji. Co istotne, ruch samochodów jest znacznie ograniczony w okolicach ulicy Wiejskiej. Z kolei przy ulicy Dworcowej znajduje się stacja czołowa oraz koniec linii 213. Warto podkreślić, że historia stacji kolejowej jest mocno związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 

Muzeum Rybołówstwa i Obrony Wybrzeża

Muzeum Rybołówstwa jest oddziałem Muzeum Morskiego w Gdańsku, a jego siedzibą jest dawny ewangelicki kościół świętego Piotra i Pawła. Pochodzi on z XV wieku i usytuowany jest w centrum Helu. Tematyka wystaw nawiązuje do historii rybołówstwa, a dodatkowo znajduje się tam skansen łodzi rybackich. Muzeum Obrony Wybrzeża prezentowane jest w kilku obiektach. Stanowią jet stare, poniemieckie baterie artyleryjskie, a główną atrakcją jest Schleswig Holstein. Ponadto znajduje się tam stanowisko numer 4 baterii im. Heliodora Laskowskiego.

Drewniana rzeźba

W Helu znajduje się największa drewniana rzeźba w Polsce, która mierzy 14 metrów, a jej waga wynosi aż 10 ton. Za jej wykonanie odpowiedzialny jest artysta z Gdyni Robert Wyskiel. Rzeźba przedstawia bohaterów wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Na turystach robi ona ogromne wrażenie.

Helski Dom Morświna

Dom Morświna to muzeum, które poświęcone jest morświnom, które występują w Morzu Bałtyckim. Są to ssaki spokrewnione z delfinami. W muzeum znaleźć można wiele tablic informacyjnych, które przedstawiają zakres biologiczny tych zwierząt, a także ich życie w morzu, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Ponadto można obejrzeć tam filmy i animacje poświęcone między innymi delfinom zwyczajnym i humbakom, które były widziane w Bałtyku. 

Latarnia morska

Historia helskiej latarni morskiej sięga XVII wieku. W roku 1647 zawieszano tam specjalny kocioł węglowy, na wybudowanym żurawiu. Kiedy po 20 latach żuraw spłonął w wyniku pożaru, nowa konstrukcja została wybudowana nad samym brzegiem morza i zwiększono zdecydowanie zasięg jego światła. Pierwsza latarnia została z kolei otwarta w 1827 roku, ale wysadzono ją podczas walk obronnych Helu w 1939 roku. Trzy lata później nastąpiła jej odbudowa podczas okupacji niemieckiej. Z latarni można zobaczyć Zatokę Gdańską i inne świecące latarnie morskie. 

To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje województwo pomorskiego. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od swoich zainteresowań.