Najlepsze atrakcje turystyczne Małopolska – VTOUR

Co warto zobaczyć w Małopolsce? Jakie są największe atrakcje Małopolski? Przeczytaj i sprawdź jakie ciekawe miejsca turystyczne zobaczyć!

Najlepsze atrakcje turystyczne Małopolska

Małopolska jest położona na południu Polski i wyróżnia się bardzo bogatą kulturą oraz tradycją. Z tego też powodu jest to rejon chętnie wybierany przez turystów jako cel podróży i wczasów. Poza Polakami goszczą tam także osoby spoza Polski. Co ma do zaoferowania województwo małopolskie? Z pewnością moc atrakcji turystycznych o różnorodnym charakterze. Z pewnością znajdą coś dla siebie tam amatorzy górskich wędrówek, jak również osoby szukające ciszy i spokoju. 

Spływ Dunajcem

Spływy Dunajcem cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Jest to niezapomniana i niesamowita przygoda, dzięki której można podziwiać najpiękniejsze widoki i posłuchać opowiadań flisaków. Licząca do 15 kilometrów trasa ze Sromowiec do Szczawnicy albo Krościenka to podróż wieloma zakolami rzeki, która czasami bywa kapryśna i porywista. Wokół koryta Dunajca znajdują się nawet 300-metrowe skalne zbocza. Z płynącej tratwy można zobaczyć Trzy Korony i Sokolicę. 

Zakopane i Tatry

Zakopane to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania w Małopolsce. Miasto – ikona. Znaleźć w nim można praktycznie wszystko – od pamiątek po restauracje z lokalnymi daniami oraz wyjątkową architekturę tatrzańską. Zakopane jest także doskonałą bazą wypadową na szlaki pobliskich Tatr. Z miasta odjeżdża wiele busów, które dowożą turystów na początek szlaków.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce to atrakcja zarówno dla starszych, jak i młodszych turystów. Wszystkie jej można poznać podczas zwiedzania Trasy Turystycznej. Rozpoczyna się ona 135 metrów pod ziemią i ciągnie przez 3,5 kilometra. Podczas przechadzki zwiedza się nie tylko solne korytarze, ale także kaplicę świętej Kingi oraz ekspozycje w Muzeum Żup Krakowskich. 

Wadowice – miasto papieża Jana Pawła II

Wadowice to kolejny punkt destynacji, który z pewnością warto zobaczyć, między innymi ze względu na postać Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jest to niewielkie miasto, które swoje początki datuje na XIV wiek, ale sławne stało się właśnie za sprawą papieża w XX wieku. Turyści mogą tam zwiedzić między innymi muzeum biograficzne Jana Pawła II, liczne kościoły oraz pomniki. Oczywiście można zjeść jeszcze przepyszne kremówki.

Kraków – stolica Małopolski

Zwiedzanie Małopolski to także wycieczka do Krakowa, czyli stolicy województwa. Nie brakuje tam wielu licznych atrakcji dla osób lubiących podziwiać zabytki, jak również tych, które preferują klimatyczne miejsca z rozrywką. Kraków to miasto, które słynie przede wszystkim z rynku i zamku królewskiego. Ponadto można odwiedzić muzeum w zaułku Czartoryskich, gdzie znajduje się najważniejsza dama w sztuce, czyli Dama z gronostajem. 

Malownicza wieś Zalipie

Wieś Zalipie może być znana osobom, które są fanami gier komputerowych, ponieważ jej nazwa wymieniana była w bestsellerowej produkcji Wiedźmin. Jest to piękna i bardzo malownicza wioska na terenie Małopolski, a swoją nazwę zyskała dzięki urokliwym dekorom na budynkach. Kwiatowy motyw nie jest tam oczywiście z przypadku. Paleniska na zalipiańskich domach pozostawiały osmolone ślady, więc gospodynie w celu ich pozbycia się, zaczęły nakładać na nie białą papkę, którą z czasem ozdabiały ornamentami kwiatowymi. 

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto jest wyjątkowym rezerwatem przyrody, który znajduje się u brzegów rzeki Biała. Stworzony on jest z ostańców piaskowych, które objęto ochroną jeszcze przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Mimo iż dzisiaj znajdują się ona na zalesionym terenie to w latach 30. ubiegłego wieku wchodziły one w skład lokalnego pastwiska. Podczas podróży do Skamieniałego Miasta można również posłuchać legendy o jego powstaniu, która związana jest z mieszkańcami, których domy zostały zamienione w kamień za występne życie.

To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje województwo małopolskiego. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od swoich zainteresowań.